S testom izvleka preverjamo nosilnost in trdnost zemeljskih vijakov v konkretni podlagi, v katero bodo nameščeni. Namenjen je oceni, kako učinkovito se zemeljski vijak lahko upre izvlečnim silam, ki nanj delujejo navpično. Tak test je ključen pri načrtovanju temeljev za različne konstrukcije, saj omogoča določitev ustrezne velikosti in dolžine vijakov glede na vrsto tal.

Test izvleka deluje po naslednjem postopku:

  1. Namestitev zemeljskega vijaka
    Zemeljski vijak se vgradi v tla na predvidenem mestu. Pomembno je, da je vijak vgrajen tako, kot bo dejansko uporabljen, da se simulirajo realni pogoji.
  2. Namestitev izvlečne naprave
    Na vrh vijaka se pritrdi posebna naprava, ki izvaja nadzorovano silo navzgor (navpično).
  3. Prilagojeno obremenjevanje
    Postopoma se povečuje izvlečna sila na vijak, pri čemer se meri, koliko sile je potrebno za premikanje oziroma izvlek vijaka iz tal. Test se izvaja bodisi do mejne sile, ki jo je določil projektant, bodisi do točke, ko se vijak začne premikati.
  4. Zapisovanje podatkov
    Med testom se beleži, kolikšna sila je potrebna za premikanje vijaka in kako se tla odzivajo (premiki, deformacije ipd.). Na ta način se določi največja izvlečna sila, ki jo lahko prenese vijak.
  5. Analiza rezultatov
    Na podlagi pridobljenih podatkov se določi nosilnost zemeljskega vijaka v danih tleh. Rezultati se uporabijo za določitev, ali je vijak primeren za predvideno obremenitev in ali je potrebno prilagoditi dimenzije vijaka ali število le-teh.

Test izvleka je pomemben, ker zagotavlja, da temelji z uporabo zemeljskih vijakov ustrezno prenesejo predvidene obremenitve in s tem zagotavljajo varnost in stabilnost konstrukcije.